Kojący wpływ wczasów we Władysławowie

Jest coś kojącego w dźwięku fal oceanu, zapachu słonej wody i ciepłego piasku pod palcami. Dorastając w pobliżu plaży, zawsze sklasyfikowałem moje szczęście na plaży tak samo jak nostalgię. Jednak ostatnie badania dowodzą, że środowisko typu plażowego może mieć ogromny wpływ na nasz mózg i zdrowie psychiczne. Wczasy we Władysławowie pomogą ci odpocząć i zaznać psychicznego odprężenia.

Chociaż niewielu ludzi neguje znaczenie zdrowia mózgu, większość z nas nie skupia się tak bardzo na dbaniu o nasze mózgi, tak jak my to robimy. Mylne określenie, że sprawność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne, jest na naszą szkodę. W rzeczywistości potrzebujemy równowagi, zarówno mentalnej, jak i fizycznej.

Liczne badania pomagają nam docenić, dlaczego plaża może być najlepszym miejscem do odpoczynku i doładowania naszych umysłów.

Posłuchaj fal rozbijających się

Kilka miesięcy temu brałem udział w deprywacji (praktyka, którą przysięga na nią wiele gwiazd). Gdy mój umysł osiągnął stan medytacyjny, nie mogłem powstrzymać się od usłyszenia dźwięku podobnego do fal delikatnie rozbijających się o plażę. Ten powtarzalny dźwięk, który powstał w wyniku moich rytmicznych oddechów i moich uszu zanurzonych w słonej wodzie, natychmiast uspokoił mnie.

„Te powolne, hałaśliwe odgłosy są dźwiękami braku zagrożeń, dlatego pracują dla uspokojenia ludzi” – mówi profesor biobudownictwa na Pennsylvania State University. „To tak, jakby mówili:” Nie martw się, nie martw się, nie martw się. „Dźwięk fal może pomóc ci osiągnąć stan medytacyjny, który udowodniono, że leczy i wzmacnia twój mózg.

Niebieski kolor

Badania wykazały, że różne kolory często dają różne efekty psychologiczne, emocjonalne i fizyczne. Kolor niebieski, na przykład, jest często używany w materiałach marketingowych, aby przekazać poczucie spokoju. Globalne Centrum Leczenia radzi osobom fizycznym, aby otaczały się na niebiesko jako sposób na zmniejszenie stresu.

Według psychologa klinicznego, zgadza się, że błękit ma głęboki, uspokajający wpływ na ludzi. „Wpatrywanie się w morze faktycznie zmienia częstotliwość naszych fal mózgowych i wprowadza nas w łagodny stan medytacyjny” .

Wpływ jodu nad polskim morzem

Kiedy po raz pierwszy wyjdziesz na piasek i pozwolisz, aby twoje płuca wypełniły się słonym mglistym powietrzem, twój mózg może otrzymywać natychmiastowe korzyści. Jony ujemne (jony tlenu z dodatkowym związanym elektronem, wytwarzane przez cząsteczki wody) w powietrzu oceanu mogą rzeczywiście pomóc w uspokojeniu mózgu.

Wykazano również, że jony ujemne mają wyraźny efekt antydepresyjny. Już w 1932 r. Amerykański inżynier naukowy zauważył, że nastrój jednego z jego kolegów zmieniał się w odpowiedzi na rodzaj jonów – radosny, gdy poddany był jonom dodatnim i ponury, gdy poddany był negatywnym.

Późniejsze badania wykazały, że działanie ujemnie zjonizowanego powietrza – takie, jakie dostaje się, gdy wychodzisz na zewnątrz po łyk świeżego powietrza – może złagodzić objawy sezonowego zaburzenia afektywnego (SAD).

Poczuj piasek między palcami

Uziemienie, zwane inaczej chodzeniem boso, ma wiele stymulujących zalet dla naszego ciała i umysłu. Powodem jest to, że nasze stopy zawierają bogatą sieć nerwów i punktów akupunktury. Nasze stopy są w stanie wchłonąć wolne jony na powierzchni ziemi w podobny sposób, w jaki nasze płuca są w stanie wchłonąć jony w powietrzu.

Ziemia jest naładowana ujemnie, więc kiedy chodzisz boso, łączysz swoje ciało z ujemnie naładowanym źródłem energii. Rezultat to taki, który wielu z nas odczuwa, gdy tylko rozpoczynamy buty. Spacerowanie boso po plaży może wywoływać mrowienie ciepłych wrażeń powstających w wyniku „uziemienia” Ziemi. Piasek na plaży we Władysławowie pozwoli ci zaznać błogostanu wynikającego ze spokoju wypoczywania nad polskim pięknym morzem.

„Są wszystkie te korzyści poznawcze i emocjonalne, które czerpiemy za każdym razem, gdy spędzamy czas nad wodą” . „Kiedy już to zrozumiesz, zdasz sobie sprawę, że to chemia, biologia, fizjologia, to coś bardzo osobistego, ale także silna nauka”.

8 powodów, dla których plaża jest dla Ciebie zdrowa

1. Jest dobre dla twoich stawów i skóry
Nie ma nic bardziej terapeutycznego dla twoich stawów i mięśni niż zanurzenie w słonej wodzie nad morzem we Władysławowie. Ocean leczy małe nuty, skaleczenia i zadrapania, a jeśli poświęcisz chwilę, by złuszczyć odrobinę piasku, twoja skóra będzie wdzięczna przez wiele dni. (Tylko pamiętaj, aby ponownie użyć filtru przeciwsłonecznego po czasie w słonej wodzie i piasku.)

2. Możesz iść na spacer
Spacer może być nawet lepszy niż bieg, jeśli chodzi o oczyszczanie umysłu. Uważam, że nie ma nic bardziej oczyszczającego niż długi spacer po plaży (w porównaniu do chodzenia po mieście, które może wywoływać emocje gorsze od szału drogowego). Nie musi być szybki i zdecydowanie nie wymaga zegarka, Fitbit ani żadnej aplikacji. Wyjmij wtyczkę. Spacery po plaży są doskonałe w każdy sposób – z dziećmi, partnerem lub w samotności. Nie ma celu, pośpiechu, wyścigu, nie ma miejsca. Zrelaksuj się i znajdź kilka muszelek po drodze.

3. Łatwo jest sprawdzić ciało
Wiemy, że wszyscy powinniśmy wykonywać kontrole ciała, ale wielu z nas przechodzi przez nasze ciała, kiedy nasze umysły są przezwyciężone myślą, że mamy tylko pięć minut, aby wskoczyć pod prysznic, ogolić się i wysuszyć nasze włosy, zanim jeszcze zdobędziemy dzieci do szkoły. Kiedy zakładasz krem ​​przeciwsłoneczny, zacznij od twarzy i idź w dół ciała, poświęcając czas na zwracanie uwagi na skórę i szukanie czegokolwiek, czego nie zauważysz inaczej. Dobrą praktyką jest mieć zwyczaj robienia bardziej regularnie.

4. Może to być naturalny detoks
Szczerze mówiąc, moi koledzy nigdy by mi nie uwierzyli, ale naprawdę uwielbiam to, że plaża jest całkowicie destrukcyjna dla technologii. Dobrze jest odpocząć bez komputera, telefonu i tabletu przez kilka godzin. Niektóre z moich najbardziej twórczych chwil przyszły, kiedy jestem nieprzejawiony i pozostawiony sam na sam z nieprzerwanymi myślami. Mogę skupić się całkowicie w chwili, nie martwiąc się, że ding, blip lub ring odciągną mnie od mojej ucieczki. Oszczędzaj pieniądze; nie kupuj skrzynek ochronnych.

5. To świetne miejsce na drzemkę
Czy kiedykolwiek zauważyłeś spychaczy na plaży? Nie będziesz potrzebować swojej syntetycznej maszyny dźwiękowej, aby złapać tak potrzebnego zamkniętego oka. Spanie na plaży przy dźwiękach fal rozbijających się o brzeg jest jak muzyka do uszu, o ile jesteś wystarczająco daleko od dzieci bawiących się na następnym kocu. Brak snu zakłóca działanie hormonów, które regulują głód, powodując wzrost apetytu i specyficzne pragnienie kalorycznych, wysokowęglowodanowych pokarmów. Drzemka na plaży (w cieniu!) To terapeutyczny sposób na logowanie się przez kilka godzin.

7. Możesz rozkoszować się witaminą D
Ta witamina ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, ale szacuje się, że miliard ludzi na świecie cierpi na niedostatek. Dzień na słońcu to idealny sposób na osiągnięcie dziennego zapotrzebowania. Słońce może dać ci więcej niż dobry nastrój i letni blask. Ponieważ witamina D jest syntetyzowana w skórze, udowodniono, że zdrowa ekspozycja na światło słoneczne w małych dawkach wspiera wzrost kości, a także zapobiega utracie wapnia w dojrzałych kościach.

8. Możesz wymieszać swój trening
Czy Twoja codzienna rutyna wydaje się być przyziemna? Dzień na piasku na plaży Władysławowo to idealny sposób na wymieszanie treningu fitness, ponieważ możliwości są nieograniczone. Postaraj się dołączyć do gry w siatkówkę plażową, frisbee lub piłkę nożną z dziećmi. Spróbuj paddleboardingu lub wskocz do wody, aby wykonać ćwiczenia aerobowe, które mogą złagodzić ból stawów i spalić te dodatkowe naczynia. A najlepsza część? Treningi na plaży są jak treningi z butikami bez wysokiej ceny, więc Twój portfel będzie jeszcze cięższy.

Pozytywy urlopu nad morzem

Camping Chałupy Centrum, Chałupy

Pływanie jest dobre dla serca, woda morska jest dobra dla skóry, a bryzy przybrzeżne są dobre dla duszy – nic dziwnego, że nad morzem jest najlepsze miejsce na zdrową i rewitalizującą przerwę.

„Bez względu na to, jakie uderzenie wykonujesz, zanurzenie w morzu jest świetnym ćwiczeniem, ponieważ działa ono na każdy mięsień w ciele, pomagając ci utrzymać niską temperaturę rdzenia i nie obciążając twojego serca”.

Sporty wodne również mogą pomóc Ci w uzyskaniu odpowiedniego tonu. „Narciarstwo wodne działa zaskakująco mocno, podobnie jak mięśnie pleców, ramion i brzucha”. „Jeśli uda ci się pozostać w pozycji stojącej, to również stawia wyzwanie nogom, ponieważ kolana są lekko zgięte. Windsurfing jest szczególnie dobrym ćwiczeniem, szczególnie jeśli jesteś uczniem, ponieważ cały czas spadasz z deski do wody i ciągniesz siebie i żagiel znów wracają. ” Okolice Władysławowa są świetnym miejscem do jednoczesnego wypoczywania, ale również do uprawiania wszelkich sportów wodnych.

Nawet przelot nad zatoką ma swoje zalety. „Pedały są zaskakująco trudne, jeśli pedałujesz na morzu i wracasz przez 25 minut, to tak samo, jak ćwiczyć na rowerze treningowym – ale bardziej zabawnie, tlenowo i spalanie tłuszczu, pięknie tonuje mięśnie nóg”.

Zakładając, że nosisz środek przeciwsłoneczny o wysokim współczynniku ochrony i unikasz upałów w porze lunchu, niewielka ekspozycja na słońce może poprawić twoje poczucie fizycznego i emocjonalnego samopoczucia. Promienie ultrafioletowe stymulują produkcję witaminy D, która umożliwia naszemu organizmowi dobre wykorzystanie fosforu i wapnia, sprzyjając silnym podziałom kości i komórkom. Opalając się na pięknych plażach we Władysławowie, możesz poczuć się zrelaksowany i całkowicie odprężony.

„Małe ilości światła słonecznego mogą również pomóc naprawić niedoskonałości”. „Sprawia, że paznokcie rosną szybciej i silniej, a także włosy.”

Cieszenie się słońcem zwiększa również produkcję serotoniny – neuroprzekaźnika, który pomaga nam czuć się czujny, aktywny i pozytywny.